Dijital Merdiven

Web Tasarım

Türkiye’nin yüzde %67’si aktif olarak interneti her gün kullanıyor. Alışveriş yapmak, merak ettiklerini sorgulamak hatta kitap okumak için bile artık cebimizdeki cihazlar bizlere yetiyor. Web tasarım tam da burada devreye giriyor. Kullanıcılar bir ürün veya hizmeti satın almadan önce kesinlikle internete danışıyorlar. Arama motorlarını kullanarak her gün milyonlarca kullanıcı verdiğiniz hizmeti veya sattığınız ürünü arıyor. Lokal bir işletmeye sahip olsanız dahi potansiyel müşterileriniz pazarladığınız ürünü diğer firmalar ile karşılaştırıp fiyat/performans orantısına kendileri karar veriyor. Hatta bugün geldiğimiz noktada kullanıcılar artık internette var olmayan firmalara itibar etmiyor, onlara güvenmiyorlar.

Web tasarım, eskiden lokal işletmeleri destekleme amacı ile kullanılsa da şimdilerde internet sayesinde lokal bir işletmeniz olmasa dahi bir marka yaratabiliyor ve hedef kitlenize ulaşabiliyorsunuz. Günde yaklaşık 11 milyar doları bulan e-ticaret hacmi de bu durumun en büyük kanıtı. Peki pazarlamanın şeklini değiştiren, hayatımıza yeni meslekler ekleyen bu web tasarım nedir?

Sadece Türkiye’de 35 milyondan fazla kurulmuş site bulunuyor. Bunların yaklaşık 5’te 1’inin aktif olduğunu düşünürseniz, bu harikalar diyarında 8 milyondan fazla tavşan deliği var. Pazarlamak istediğiniz ürününün kullanıcıya en hızlı biçimde sunulması için dikkat çekici bir temaya ve iyi hazırlanmış bir görsele ihtiyacınız var. Bunu nasıl yapacağınız hakkında fikriniz yoksa ufak bir yardımla üstesinden gelebilirsiniz.

WEB TASARIM NEDİR?

Web tasarım; internete bağlı cihazlar ile erişilebilen, sizi, firmanızı, sattığınız ürünü veya verdiğiniz hizmeti tanıtan, buna bağlı olarak yeni müşteriler bulmanızı sağlayan ve eski müşterilerinizin de sadakatini sağlamanıza yardımcı olan sanal bir ortamdır. Bu sanal ortam hangi kodlama dili ile yazılmış olursa olsun tarayıcınız(örn; chrome, edge, safari vb.) aracılığı ile size html, css ve js olarak gösterilir.

Web Tasarımda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir web sitesinde dikkat edilecek hususlar hitap ettiği kitleye göre değişkenlik gösterir. Örneğin; bir e-ticaret (online ürün satışı yapılan internet sitesi) sitesinde dikkat edilmesi gereken noktaların başında kolay kullanılabilir ve güvenli olması gelir. Ancak kurumsal bir iç mimar sitesinde görseller ön planda olmalı, internet sitesi ilk girişten itibaren kullanıcıları etkilemelidir.

Spesifik ilerlemediğimiz takdirde web tasarımda dikkat edilmesi gereken genel ortak noktalar;

  • Düzen: İnternet sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınıza daha iyi bir hizmet verebilmeniz için siteniz kullanıcıların okuma düzeni olarak nitelendirdiği F düzeni şeklinde olmalıdır. Aradıklarını kolayca bulabilmeleri kullanıcılarınızı internet sitenizde daha uzun süre tutacaktır.
  • Renk Seçimi: Renklerin insanlarda yarattığı psikolojik bir etki mevcut. Kırmızı insanları acıktırıken mavi renginin güven vediği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Sektörü ve kullanıcıya verilmek istenen etkiyi belirlemek, internet sitesini de buna göre tasarlamak önemlidir.
  • Görseller: İnternet sitenizdeki yazıların okunabilir olması bir yana, o yazıları özetleyecek ve durumu açıklayacak görsellerin seçilmiş olması gerekir. Görselleriniz sahte olmamalı, internet sitenizden bağımsız görünmemelidir.
  • Font Seçimi: Apple, google, microsoft vb. firmaları düşündüğünüz zaman aklınıza hemen bir yazı tipi geldiğine eminim. Bunu sağlamak oldukça uzun vadeli, güç bir çalışma ile meydana gelir. Doğru bir font seçimi ile kullanıcılarınızın sadakatini sağlayabilir, akıllarında kalıcı bir etki bırakabilirsiniz.
  • Google Dostu: İnternet sitenizin google dostu olması ile birlikte arama sonuçlarında rakiplerinizin daha yukarısında görünür, buna bağlı olarak kalite puanınızın yükselmesi sebebiyle de reklamlarınıza daha az ücretler ödersiniz. (Daha detaylı bilgi için arama motoru reklamı veya arama motoru optimizasyonu sayfalarını inceleyebilirsiniz)
  • Kullanıcı Deneyimi: Kullanıcıların internet sitenizde aradıklarını bulması, kolay hareket etmesi ve kendilerini bildikleri, güvendikleri ortamda hissetmesi bir hayli önemlidir. Google uyumluluğu ile eş zamanlı olarak kullanıcı dostu siteler üretmek gerekir. Kullanıcılar internet sitenizden hoşnut olmaz, hemen çıkış yaparlarsa internet sitenizin okuma süresi azalır, bu da seo da kötü bir etki bırakır. (Seo ile ilgili detalı bilgi almak için arama motoru optimizasyonu sayfasını inceleyebilirsiniz)
Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.