Google ADS

Google ADS

Google ADS

Her saniye Google’da 2,7 milyon arama gerçekleştiriliyor ve arama sonuçları sayfalarının çoğunda Google reklamları karşımıza çıkıyor. İşletmeler tarafından ödenen Google reklamları, tam olarak kullanıcılar işletmenizin sunduğu ürün veya hizmet türlerini ararken web sitenize ilgili, nitelikli trafik çekmenin son derece etkili bir yolu olabilir.

Google Ads (AdWords) Nedir?

Google, Google AdWords kullanımı ile google.com’daki arama sonuçlarında görünen ücretli reklamlar veya Google’ın AdSense programı aracılığıyla diğer web sitelerinde görünen reklamlar sunar.

Aşağıda bir Google arama motoru sonuç sayfası (SERP) örneği verilmiştir. Ücretli Google reklamlarının biri “doğal” veya organik bağlantıların üstünde ve biri sonuç sayfasının alt kısmında olmak üzere iki bölüm vardır:

 

Sponsorlu sonuçlar veya reklamlar (kırmızı kutuda) yeşil bir “Reklam” etiketi ile gösterilir. Reklamların altında (yeşil kutuda) görünen sonuçlara organik sonuçlar denir.

Google ayrıca Google Görüntülü Reklam Ağı’nda görünen Görüntülü Reklamlar sunar. Görüntülü Reklam Ağı, Google ile ortaklık yapan ve Google reklamları yayınlamayı kabul eden kapsamlı bir harici üçüncü taraf web sitesidir. Görüntülü Reklam Ağı’ndaki Google reklamları metin, resim, fotoğraf video veya zengin medya biçiminde olabilir ve farklı şekilde hedeflenebilir. Buna yeniden pazarlama ve banner reklamlar da dahildir.

Neden Google ADs?

Google AdWords açık artırması, anahtar kelimelere odaklanır ve reklamverenler, işletmelerini sundukları iş teklifleriyle alakalı olan bir anahtar kelime listesi, kullanıcıların ürünlerini ararken büyük olasılıkla kullanacakları kelimeleri seçer. Daha sonra, her bir teklifi bir Google kullanıcısının reklamlarını tıklaması için ne kadar ödemek istediklerine dayanarak bu anahtar kelimelere teklif verirler. Bu teklif, önerilen reklamınızın kalitesine göre Google tarafından atanan bir Kalite Puanı ile birleştirildiğinde, hangi Google reklamlarının arama motoru sonuç sayfasında görüneceğini belirler. Kullanıcılar reklamları tıkladığında, reklam veren aşağıdaki formüle göre hesaplanan belirli bir maliyet (tıklama başına maliyet veya TBM) öder:

 

ADS Açık Arttırma Sistemi

Google ADS, bir kullanıcı her anahtar kelime araması yaptığında gerçekleşen bir açık artırma sistemi üzerinde çalışır. ADS açık artırmalarını “kazanmak” ve Google reklamınızın alakalı anahtar kelimeler için göründüğünü görmek için Kalite Puanınızı ve teklif tutarınızı en uygun hale getirmeniz gerekir. Kalite Puanınız ne kadar yüksek olursa, teklif tutarınızla birlikte reklam konumunuz da o kadar iyi olur. Aşağıdaki faktörler (diğerleri arasında) Kalite Puanınızı etkiler:

  • Google reklamınızın arama sorgusuyla alaka düzeyi
  • Google anahtar kelimesinin reklam grubunuzla alaka düzeyi
  • Reklamınızın açılış sayfasıyla alaka düzeyi
  • Reklamın ve reklam grubunun geçmiş tıklama oranı (TO)
  • Genel geçmiş hesap performansı

  Yüksek kalite puanına sahip olmanın genel faydaları da vardır:

Daha düşük maliyetler – Google, tıklama başına maliyetlerini (TBM) düşürerek YG’yi artırmaya yardımcı olarak reklamverenleri yüksek Kalite Puanlarıyla ödüllendirir.

Daha yüksek gösterim – Yüksek Kalite Puanlarınız olduğunda, reklamlarınız SERP’de (sayfanın üst kısmına veya altına) daha iyi konumlarda daha sık gösterilir. Bu, tekliflerinizi artırmak zorunda kalmadan daha fazla tıklama ve dönüşüm elde etmenizi sağlar.

Google ADS Maliyetleri

Google reklamlarının maliyeti, anahtar kelimelerinizin(keywords) ve sektörünüzün rekabet ortamı, coğrafi konumunuz, reklam kampanyalarınızın kalitesi ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok faktöre göre değişir.

ABD’de, tüm sektörlerde Google arama ağı reklamları için ortalama tıklama başına maliyet 2,32 ABD dolarıdır. Diğer ülkelerde, Google reklamlarının ortalama maliyetleri çok daha düşüktür.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir